אתר רספונסיבי והתאמה למובייל

נכתב ע"י ג'וני בתאריך רביעי, 07 דצמבר 2016.

כל בעל אתר שמחובר לגוגל אנליטיקס ועוקב אחרי הטרנדים והתנועה בוודאי כבר זיהה את המעבר החד שהשחקנים הגדולים כבר זיהו ממזמן: אנשים גולשים דרך הסלולארי החכם שלהם, ובאחוזים גבוהים במיוחד. לא פחות (ולעיתים יותר) מ-40% מהגלישה לאתר שלכם מגיעה מהמובייל.

לא רק שהם גולשים דרך הטלפון החכם שלהם, הם גם מחפשים ומוצאים אתכם דרך הסלולארי החכם בעזרת מנוע החיפוש של גוגל, וזו האחרונה יודעת זאת היטב. מסיבה זו גוגל, שרוצה ואף מצליחה להמשיך ולהוביל את שוק מנועי החיפוש, בחרה לקדם בתוצאות החיפוש אתרים מותאמי מובייל – אתרים רספונסיביים.

במילים אחרות, הקהל שלכם עבר למובייל, גוגל עברו למובייל, וכדאי מאוד שגם אתם תעברו למובייל, אחרת אתם עלולים להישאר מאחור.

מהו אתר רספונסיבי?

אתר רספונסיבי הוא התשובה הטכנולוגית לבעיה שהתעוררה בקרב בעלי אתרים, מתכנתים ומעצבי אתרים, בעיה שנולדה לחיים עקב ריבוי סוגי מסכים במובייל המיוצרים בגדלים שונים, מה שגרם לאתרים שונים להופיע בצורות שונות, ולעיתים קרובות בצורות שגויות, במכשירים שונים.

נניח שיש לכם אייפון בעל מסך בגודל מסוים ואנדרואיד במסך בגודל אחר – אותו האתר פשוט יראה אחרת, ולעיתים יראה משמעותית פחות טוב באחד מהמכשירים או בשניהם.

הפתרון הבלתי מתקבל על הדעת היה לבנות אתר נפרד לכל אחד מהמכשירים והגדלים, אך כפי שכבר נאמר – מדובר בפתרון לא מקובל, והטכנולוגיה הרספונסיבית הביאה פתרון אלגנטי ויעיל שיהפוך את האתר שלכם לתואם כל מכשיר. אתר רספונסיבי משתמש בטכנולוגיה המזהה את סוג המכשיר ממנו נטען האתר ואת גודלו, ומתאימה את גרסת האתר מראש לתצוגה במכשיר זה. כך הגולש מרוצה כי הוא קיבל גישה נוחה ונגישה לאתר שלו, גוגל שמחים כי הם יכולים להעניק את השירות הטוב באמצעות מתן האתר הנכון והמתאים לגולש, ואתם מרוצים, כי זכיתם בלקוח פוטנציאלי דרך הסלולר.

על נגישות ועל התאמה למובייל

התאמת האתר שלכם למובייל אינה עוצרת באסתטיקה ובעיצוב האתר, אלא ממשיכה לנוחות ולשיפור חווית השימוש והפונקציונאליות של האתר שלכם. באתרים מותאמי מובייל (רספונסיביים) תמצאו מבנה תפריט נגיש שמלווה את הגולש לאורך הגלילה באתר, ומסתיר בתוך תפריט דברים שייתכן שהיו נפרשים על כל המסך במצב בו היה מדובר במסך גדול של מחשב נייד או נייח.

שיתוף פעולה עם אפליקציות הוא גם דבר מעולה במובייל. היכולת לחייג מהאתר שלכם אליכם, למשל, הופכת את הקשר ביניכם לבין הלקוח לנוח במיוחד. דוגמא נוספת לחשיבות הפיכת האתר שלכם לאתר רספונסיבי היא חיבור עם אפליקציות כמו ווייז (Waze) או גוגל מפות (Google Maps), שמאפשרות לגולש שמצא אתכם לקבל ניווט מידי ונוח ישירות לבית העסק, שלא לדבר על הנוחות של רכישה מקוונת ישירות מהסלולארי החכם – תהליך שאומץ בכל ארה"ב. כיום, יותר ויותר ישראלים עורכים את הקניות שלהם באתרים רספונסיביים, בקלות ובנוחות מהסלולארי.

בשנת 2015, הודיעה גוגל כי היא תפסיק לקדם אתרים אשר אינם מותאמים לכלל הצגים והמסכים, או במילים אחרות, רספונסיבים. הודעה זו הובילה תהליך מורכב אשר אילץ את כל בעלי העסקים הקטנים והגדולים, להנגיש את אתריהם ותכניהם לכלל המכשירים החכמים. בימים אלו חשוב להדגיש ולציין את היחס הישיר שבין התאמת האתר לכמות החשיפה שאותו אתר זוכה לה.

פרטים נוספים על כותב המאמר

ג'וני

ג'וני

מנהל ובעלים של ג'וניז - בנייה וקידום אתרים

Leave a comment

You are commenting as guest.